Belkide ilk defa duyduğunuz Ankara Hakkında 7 İlginç Bilgi

Nefes aldığımız, binaları arasında kaybolduğumuz, sokaklarını karış karış gezdiğimiz, Ankara denilince mutlaka herkesin bir şeyler söyleyebileceği şehrin hakkında aslında bilmediğimiz ne kadar da çok şey var… Ankara dendiği zaman “gri şehir, memur kenti, Ankara ayazı…” dışında bilinmeyen 7 gerçeği sizler için derledik.

Uzun ömür ve sonsuzluğun simgesi olan Gingko Biloba ağaçlarından biri Ankara Gar’ında bulunur ve bu ağaç 79 yaşındadır.

Ankara’nın ilk yürüyen merdiveni Ulus’ta bulunan Anafartalar Çarşısı’nda hizmete girmiş.

Kızılay, Dikimevi ve Yıldırım Beyazıt meydanı arasında Troleybüs seferleri varmış.Troleybüs’lerin orijinal adı Trolley Coach’tır. Tramvay gibi havada asılı bulunan elektrik tellerinden yararlanarak hareket eder. Motorlara giden elektrik araçların üzerindeki iki adet çubuk (arşe) uçlarında bulunan oluklu rulmanların, havada yan yana duran, iki gerili hatta sürtünmesiyle alınmaktadır. Elektrikle çalışma özelliğinden dolayı ilk başlarda elektrikli otobüs olarak anılmıştır.

Maltepe’den Ankara Garı’na uzanan yeraltı çarşısında satılan ürünler arasında en çok ilgi çekeni, askerlerin memleketteki sevdikleri için özel anonslarla doldurttukları “Bayandan Anonslu Kaset” lermiş. Kasetlerdeki şarkılar arasındaki kişisel mesajların çoğunu üniversite öğrencisi olan kızlar okuduğu için böyle anılmaktaymış.

Ankara’da 800 bin civarında Çorumlu yaşıyormuş. Çorumluların kurduğu 180 civarındaki dernek bir federasyon halinde örgütlenmiş ve federasyonun Ulus’taki büyük binasında her ayın 19’unda saat 19’da, 19 plakalılar (yani Çorumlular) toplanıyorlarmış.
Ankara’da ilk resmi futbol maçı 21 Ekim 1922 yılında ‘Talimgahgücü’ ve ‘Anadolu Sanatkarangücü’ arasında yapıldığı. ‘Anadolu Sanatkarangücü’ ilerleyen zamanlarda Ankaragücü adını aldı.
1916 yılının Eylül ayında sebebi bilinmeyen bir şekilde çıkan yangının 3 gün 3 gece sürdü ve Ankara’nın dörtte üçü yandı.